Once again, it’s Oscars season! Listed below are my predictions for the winners of this year’s 90th Academy Awards ceremony! Like usual, I leave the top 6 awards for the end (Best Animated Feature, Best Supporting Actor, Best Supporting Actress, Best Actor, Best Actress, and Best Picture). The nominees that I think SHOULD win will be in red, the nominees that I think WILL win will be in blue, and if they’re the same, they will be both red and blue. Enjoy and let me know what you think in the comments below!

BEST CINEMATOGRAPHY:

Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water

BEST COSTUME DESIGN:

Beauty and the Beast
Darkest Hour
Phantom Thread
The Shape of Water
Victoria & Abdul

BEST DIRECTOR:

Christoper Nolan (Dunkirk)
Jordan Peele (Get Out)
Greta Gerwig (Lady Bird)
Paul Thomas Anderson (Phantom Thread)
Guillermo del Toro (The Shape of Water)

BEST DOCUMENTARY FEATURE:

Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Icarus
Last Men in Aleppo
Strong Island

BEST DOCUMENTARY SHORT:

Edith+Eddie
Heaven is a Traffic Jam on the 405
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

BEST FILM EDITING:

Baby Driver
Dunkirk
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM:

A Fantastic Woman (Chile)
The Insult (Lebanon)
Loveless (Russia)
On Body and Soul (Hungary)
The Square (Sweden)

BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING:

Darkest Hour
Victoria & Abdul
Wonder

BEST ORIGINAL SCORE:

Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST ORIGINAL SONG:

Mighty River (Mudbound)
Mystery of Love (Call Me by Your Name)
Remember Me (Coco)
Stand Up For Something (Marshall)
This Is Me (The Greatest Showman)

BEST PRODUCTION DESIGN:

Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water

BEST ANIMATED SHORT:

Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

BEST LIVE-ACTION SHORT:

DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child
Watu Wote/All of Us

BEST SOUND EDITING:

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

BEST SOUND MIXING:

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

BEST VISUAL EFFECTS:

Blade Runner 2049
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

BEST ADAPTED SCREENPLAY:

Call Me by Your Name
The Disaster Artist
Logan
Molly’s Game
Mudbound

BEST ORIGINAL SCREENPLAY:

The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

AND NOW FOR THE TOP 6:

BEST ANIMATED FEATURE:

The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent

BEST SUPPORTING ACTOR:

Willem Dafoe (The Florida Project)
Woody Harrelson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Richard Jenkins (The Shape of Water)
Christopher Plummer (All the Money in the World)
Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

BEST SUPPORTING ACTRESS:

Mary J. Blige (Mudbound)
Allison Janney (I, Tonya)
Lesley Manville (Phantom Thread)
Laurie Metcalf (Lady Bird)
Octavia Spencer (The Shape of Water)

BEST ACTOR:

Timothée Chalamet (Call Me by Your Name)
Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)
Daniel Kaluuya (Get Out)
Gary Oldman (Darkest Hour)
Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.)

BEST ACTRESS:

Sally Hawkins (The Shape of Water)
Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Margot Robbie (I, Tonya)
Saoirse Ronan (Lady Bird)
Meryl Streep (The Post)

BEST PICTURE:

Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Advertisements